Memur Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek mi

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla her yıl ve her bayramda gündeme gelen soru yeniden sorulmaya başlandı: Memur maaşlarında erken ödeme var mı? Memur maaşları bayramdan önceye yetişip ödenecek mi? Bayramda para sıkışıklığı çekmek istemeyen memurlar her bayramda hükümetten erken maaş müjdesinin açıklanmasını bekler. Bu yıl da bayram maaş ödeme tartışması yeniden yaşandı ve sonunda memur maaşı ödemeleri konusunda beklenen müjde geldi. Memur maaşları bu yıl da Ramazan Bayramından önce, henüz bayram gelmeden ödenecek. Bilindiği gibi memur maaşları her ayın 15’inde memurların banka hesaplarına yatırılıyor. Bu kez bayram nedeniyle kararlaştırılan erken maaş ödemesi 6 Ağustos tarihinde yapılacak ve normal maaş ödeme günü olan 15’i beklenmeyecek.

Bir genelge yayınlanarak bildirilen uygulamaya göre gerçekleşecek erken maaş ödemesi uygulamasından memur statüsünde çalışanların yanısıra sözleşmeli personel ve kamuda çalışan işçiler de yararlanacak. Belediyelerde çalışan personelin de uygulamadan yararlanarak bayram öncesi maaş alacağı duyuruldu. Böylece kamuda çalışanlar erken maaş ödemesiyle bu bayramda da nakit sıkışıklığı yaşamamış olacaklar.

Sözkonusu uygulama basın ve medya tarafından her bayram öncesi bir müjde olarak memurlara ve kamu çalışanlarına duyuruluyor ancak çoğu memur da uygulamadan yana dertli. Erken ödenen maaşlar nedeniyle çalışanların ödeme planlarının bozulduğu ve bayram harcamalarına daha fazla para ayrılmasıyla ay sonunun daha zor getirildiği yolunda şikayetleri de duymuyor değiliz. Erken maaş ödemeleri bazı durumlarda bankalar tarafından gerçekleşen otomatik fatura ödemelerinin ya da kredi kartı ve kredi taksit ödemelerinin aksamasına da yol açabiliyor. Bankalar hesapta para bulamayınca kredi kartı ekstrelerine faiz uygulayabiliyor ya da ödenemeyen faturalar sorunlara yol açabiliyor. Zaten bütçesi dar olan çalışanlar bayram öncesi maaş ödemelerini bazen bir bayram ikramiyesi gibi algılayabiliyor, bu da memur ve çalışan bütçelerinde olumsuz durumlar yaşanmasına neden olabiliyor.

Tags :

0 thoughts on “Memur Maaşları Bayramdan Önce Ödenecek mi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Read previous post:
TEB İki Bayram Arası Ödeme Olmaz 3 Ay Ertelemeli Kredi

TEB 'İki bayram arası ödeme olmaz' tanıtımıyla yeni Bayram Kredisi kampanyasının televizyon reklamlarına başladı. 3 ay ertelemeli olarak sunulan TEB...

Close