Ocak Ayının İki Yüzü

Ocak Ayının İki Yüzü - The Two Faces of January

Yıl 1962. Parmakla örnek gösterilen bir Amerikalı çift olan Chester MacFarland ve eşi Colette, Atina’ya seyahat ederler. Akropolis’i gezerken tur rehberi olarak çalışan Rydal ile çalışırlar. Colette’nin güzelliğine kapılan ayrıca Chester’ın zenginliğinden etkilenen Rydal çiftin akşam yemeği davetini kabul eder. Fakat Rydal çiftin kaldığı otele gittiğinde herşeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığını kısa sürede fark edecektir. Chester, baygın yatan bir adamı sürüklemek için kendisinden yardım isteyince Rydal bu Amerikalı çiftin sakladığı karanlık sırlara doğru çekilecektir.

Yönetmenliğini ve senaristliğini İran asıllı Hossein Amini’nin üstlendiği filmin kadrosunda Kirsten Dunst, Oscar Isaac ve Viggo Mortensen gibi yıldızlar, ayrıca Yiğit Özşener gibi Türk oyuncular da yer alıyor.

Ocak Ayının İki Yüzü - The Two Faces of January

Ocak Ayının İki Yüzü - The Two Faces of January Afişi

Ocak Ayının İki Yüzü

Yönetmen: Hossein Amini
Oyuncular: Viggo Mortensen, Kirsten Dunst, Oscar Isaac, Daisy Bevan, Helena Jinx Jones, Yigit Özsener
Senaryo: Hossein Amini
Prodüksiyon Tasarımı: Michael Carlin
Görüntü Yönetmeni: Marcel Zyskind
Kurgu: Nicolas Chaudeurge, Jon Harris
Kostüm Tasarımı: Steven Noble
Set Dekorasyonu: Dominic Capon
Müzik: Alberto Iglesias
Türkiye Dağıtımı: Pinema Film
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Düşman – Enemy

Düşman - Enemy Filmi

Adam Bell (Jake Gyllenhaal), güzel kız arkadaşı Mary (Mélanie Laurent) ile bile birlikte olama isteği duymayan asık suratlı, dağınık bir tarih profesörüdür. Bir iş arkadaşının tavsiyesi üzerine bir film izleyen Adam, kendisini Anthony Clair isimli aktörde görür ve adamı takip etmeye karar verir — zevkine varacağı bir macera olacaktır bu. Benzer adamlar karşılaşır ve hayatları garip ve geri döndürülemez bir biçimde birbirine geçer.

Denis Villeneuve’in yönetmenliğini üstlendiği film, Nobel Ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago’nun aynı adlı romanından uyarlanmıştı. Filme temel olan kitap, Türkçe’ye “Kopyalanmış Adam” ismiyle çevrilmişti.

Düşman - Enemy Filmi Afişi

Düşman – Enemy

Yönetmen: Denis Villeneuve
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Sarah Gadon, Isabella Rossellini, Joshua Peace
Senaryo: José Saramago, Javier Gullón
Prodüksiyon Tasarımı: Patrice Vermette
Görüntü Yönetmeni: Nicolas Bolduc
Kurgu: Matthew Hannam
Kostüm Tasarımı: Renée April
Set Dekorasyonu: Jim Lambie
Müzik: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Million Dollar Man

Million Dollar Man

Jeff Bernstein sporcuların menajerliğini yürüten başarılı bir isimdir. Rinku Singh ve Dinesh Patel isimli kriket oyuncularını Hindistan’daki bir televizyon programında keşfetmiştir. Bernstein elindeki bu yıldızlar ile alışıla gelmişin dışında bir uygulamaya gider ve onların Beysbol Birinci Lig’inde oynaması için var gücüyle uğraşmaya başlar.

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan filmin yönetmenliğini Craig Gillespie üstlenirken, yapımın senaryosu ise Thomas McCarthy’e ait. Eksantrik başrol ise Jon Hamm…

Million Dollar Man Filmi Afişi

Million Dollar Man

Yönetmen: Craig Gillespie
Oyuncular: Jon Hamm, Aasif Mandvi, Alan Arkin, Lake Bell, Bar Paly, Bill Paxton, Autumn Dial
Senaryo: Thomas McCarthy
Prodüksiyon Tasarımı: Barry Robison
Görüntü Yönetmeni: Gyula Pados
Kurgu: Tatiana S. Riegel
Kostüm Tasarımı: Kirston Leigh Mann
Set Dekorasyonu: Jeanette Scott
Müzik: A.R. Rahman
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Seninle Yaşıyorum – How I Live Now

Seninle Yaşıyorum - How I Live Now

Yakın gelecekte İngiltere’de geçen film, buradaki akrabalarının yanına bir süre yaz tatiline gelen Amerikalı genç kız Daisy’nin öyküsünü anlatıyor. Kendisini bir süre dinlenmeye adayan Daisy, yakışıklı ve çekici Edmund ile yakınlaşır. Fakat aşk dolu sıcak yaz günleri birden televizyondan yükselen savaş haberleri ile allak bullak olacaktır.

Avrupa kıtası, yaklaşan 3. Dünya Savaşı’nın nükleer tehdidiyle karışmıştır ve İngiltere bu savaşta baş aktörlerden biri olma yolundadır. Tam en güzel günlerini yaşadığını düşünen Daisy şimdi hayatta kalma mücadelesi verecektir… Yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın üstlendiği filmin başrollerini genç oyuncularSaoirse Ronan ve George MacKay paylaşıyor.

Seninle Yaşıyorum - How I Live Now

Seninle Yaşıyorum - How I Live Now Afişi

Seninle Yaşıyorum – How I Live Now

Yönetmen: Kevin Macdonald
Oyuncular: Saoirse Ronan, Tom Holland, Anna Chancellor, Sophie Ellis, George Mackay, Harley Bird, Natasha Jonas
Senaryo: Jeremy Brock, Tony Grisoni
Prodüksiyon Tasarımı: Jacqueline Abrahams
Görüntü Yönetmeni: Franz Lustig
Kurgu: Jinx Godfrey
Kostüm Tasarımı: Jane Petrie
Müzik: Jon Hopkins
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

İksir: Dedemin Sırrı

İksir: Dedemin Sırrı Filmi

Kerem herkes tarafından sevilen bir rock yıldızıdır. Ailesini küçük yaşta kaybetmiş, bu yüzden kızkardeşi Buse ile birlikte dedesinin çiftliğinde büyümüştür. Dedesi hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapan bir bilim adamıdır. Bir gün hayvanlarla konuşmaya ve onlara hükmetmeye yarayan bir iksir yapar. Kötü güçlerin eline geçmesin diye de bu icadını gizli tutar.

Ancak Kerem ve Buse ile birlikte büyümüş, zaman zaman dedenin yardımcılığını yapmış olan Ökkeş, bu iksirin varlığından haberdardır. Ökkeş, Buse’ye küçük yaştan beri aşıktır. Fakat aşkına karşılık bulamadığı için hırs yapmış, iksiri ele geçirerek bütün insanlardan intikam almak istemiştir. Ancak bunun için dedenin kedisi Puspus’a ve dünyanın en büyük Safir’ine ihtiyacı vardır. Öncelikle, dedenin çiftliğine gidip Puspus’u kaçırmaya karar verir.

İksir: Dedemin Sırrı Filmi Afişi

İksir: Dedemin Sırrı

Yönetmen: Birkan Uz
Oyuncular: Cansu Tosun, Oğuz Oktay, Seda Güven, Keremcem, Bülent Şakrak, Bülent Çolak
Senaryo: Arzu Yurtseven, Murat Ferhat
Animasyon ve Görsel Efekt Süpervizörü: Sarxan Hamidov
Müzik: Volga Tamöz
Yapım Şirketi: Siyah Martı Film
Türkiye Dağıtımı: Tiglon Film
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Yasak Bölge – Brick Mansions

Yasak Bölge - Brick Mansions

Distopik Detroit’te, bir zamanlar yuva olan terk edilmiş evler, şimdi şehrin en azılı suçlarının barınağı olmuş. Bunlar Brick Mansions (Tuğla Evler) olarak bilinen amansız, mahşeri ev projeleridir. Her yere yayılmış suçu kontrol altına alamayan yetkililer Tuğla Evlerle duvar örerek, şehrin geri kalanını kanun tanımaz, gaddar, dejenere suçlulardan koruyacaklarını düşünüyorlardı.

Tuğla Evlerde, sadece en güçlü olan hayatta kalır. Bu kurtlar sofrasında, RZA’nın canlandırdığı acımasız, kibar ve ölümcül uyuşturucu kralı Tremaine, yiyecek zincirinin en tepesinde bulunuyor. Kısa bir süre önce gerçekleştirdiği soygunlardan biri onu Paul Walker’ın canlandırdığı sivil polis memuru Damien Collier’in ilgi odağı haline getirdi. Aslında Tremaine ve Damien’in bir geçmişi var ve adalet ile intikam arasındaki çizgi jilet inceliğinde…

Damien için, her gün yolsuzluğa karşı yeni bir savaştır ve ilk bakışta açıkça görülmese de, Tuğla Evlerin son iyi sakinlerinden biri olan, David Belle’in canlandırdığı Lino ile alışılmadık bir müttefik bulur. Tuğla Evlerin asla kestirilemeyen ve tehlikeli beton ormanında sıkışıp kalan Lino her gün dürüst bir hayat yaşama savaşı vermektedir. Tek kelimeyle acımasız olan Lino, daha iyi bir toplum için savaşmaktadır.

Damien ve Lino’ nun ilk görüşmelerinden sonra, farklılıkları galip gelir ve müttefik olma düşüncesi neredeyse imkansız gibi görünür. Ta ki ortak bir düşmanları olduğunu fark edene kadar… Bu düşman Tremaine’dir.

İkili tamamen farklı dünyalardan gelmektedir, öyle ki yolların daha önce kesişmiş olması imkansızdır. Ancak Tremaine’in Lino’nun kız arkadaşını kaçırmasıyla ikisini birlikte çalışmaya zorunlu bırakan adrenalin yüklü olaylar zinciri başlar. Damien hiç istemese de bu korkusuz, akrobatik eski hükümlünün yardımını kabul eder ve ikisi birlikte tüm şehri yakıp yıkacak şeytani bir planı durdurmaya girişir. Bu süreçte, ilk başta farkına varamadıkları daha fazla ortak noktaları olduğunu keşfederler. İsteksizce birbirlerine karşı duydukları saygı, Tuğla Evlerin içinde ve dışında olup bitenlerin göründüğü gibi olmadığını fark etmeye başlamalarıyla dostluğa dönüşür.

Yasak Bölge - Brick Mansions

Film Hakkında

Brick Mansions Fransa’da çok sevilen District B-13 ve District 13: Ultimatum filmlerinden uyarlandı. Heyecan verici Parkur numaraları bu filmleri çoğu aksiyon filminden ayrı bir yere koyar, özellikle disiplinin eş kurucularından biri olan David Belle filmlerde rol aldığı için. Parkur, ya da engelleri aşmak için sadece insan bedenini kullanarak bir ortam içinden mümkün olduğunca süratli ve etkin şekilde geçme sanatı, bir dizi fiziksel iş olarak daha çok bir zeka oyunudur.

Bu konseptin District B-13 ve District 13: Ultimatum filmlerini yazıp yöneten ve Taken ve The Transporter gibi insanı hop oturtup hop kaldırtan filmlerle inanılmaz başarılara imza atan Luc Besson için ne kadar heyecan verici ve zorlayıcı bir bileşim olduğu ortaya çıktı. Hikayenin İngilizce yeniden anlatımının zamanı geldiğinde, Besson Camille Delamarre’a ulaştı.

Kariyerine editör olarak başlayan ve Brick Mansions ile ilk yönetmenlik deneyimini yaşayan Delamarre ilk filmlerin hayranıydı ve hitap ettiği kitlenin tüm dünya olduğunu dile getirmekteydi.
“District B-13 ve District 13: Ultimatum tüm dünyada büyük başarı kazandı. Bu filmler hakkında ABD, Kanada veya Fransa’da pek çok kişiyle konuştum, filmler çok güzel geribildirimler aldı ve çok rağbet gördü. Yani bir Amerika uyarlamasını yapmamız şaşırtıcı değil,” şeklinde konuştu.

Delamarre filmi geliştirmenin başlangıç safhalarında Besson’la yakın işbirliği içinde çalıştı ve usta film yapımcısının ona güvenine ve kılavuzluğundan büyük feyzler aldı.

Delamarre, “Luc’la çalışmak büyük keyifti. Ona çok büyük saygı duyuyorum ve ondan çok fazla şey öğrendim. Ön prodüksiyon aşamasında birlikte senaryoyu gözden geçirdiğimiz iki gün geçirdik. Bana filmi ilk yazdığı zamanki vizyonunu ve ne beklediğini anlattı. Hikayenin belli kısımlarını daha da geliştirdik; fikirlerim konusunda da çok teşvik ediciydi. Onunla bu kadar yakından çalışmak benim için inanılmaz bir fırsattı” diye anlatıyor.

Esasında, bu ilişki tüm prodüksiyon boyunca sürdü. Filmde yapımcı olarak Besson’ın adının geçmesi, ilk kamera arkası deneyimini yaşayan Delamarre’i içini rahatlatmıştı. “Tüm süreçte son derece destekleyiciydi, ki bu benim için adeta sihirli bir iksirdi. Prodüksiyon tarafında, soracağım her soruyu yanıtlamak veya her sorunu çözmek için oradaydı” diye ekliyor.

Yasak Bölge - Brick Mansions Afişi

Yasak Bölge – Brick Mansions

Yönetmen: Camille Delamarre
Oyuncular: Paul Walker, Catalina Denis, David Belle, RZA, Ayisha Issa, Gouchy Boy
Senaryo: Luc Besson, Bibi Naceri
Yapımcı: Luc Besson
Prodüksiyon Tasarımı: Jean-Andre Carriere
Görüntü Yönetmeni: Christophe Collette
Kurgu: Carlo Rizzo, Arthur Tarnowski
Kostüm Tasarımı: Julia Patkos
Set Dekorasyonu: Louisa Schabas
Müzik: Marc Bell, Trevor Morris
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2014

Panzehir

Panzehir Filmi

Kadir Korkut 48 yaşında. 30 senedir Kara Cemal diye bilinen 70 yaşındaki bir suç reisinin; İstanbul’un tek hakiminin sağ kolu… İkisi de birbirinin yansıması… Acımasız, zeki ve etraflarında korku ile anılan ayrı nesillerin yarattığı yeraltı dehaları… Cemal yönetmekte, Kadir öldürmekte…

Kadir, Elsa Lund adında kör bir kadına aşık olduğunda artık kurtlar sofrasından kalkması gerektiğini anlar. Ama içinde bulunduğu dünya Kadir’e vefa göstermez. Baba bildiği Kara Cemal, bitmek bilmeyen komploları uğruna oğlu bildiği ölüm meleğine de ihanet eder. Kadir, altı saatte öldüren bir kimyasalla zehirlenir. Yaşamak ve sevdiklerini yaşatmak için tek çaresi Kara Cemal’in elinde tuttuğu panzehirdir. Bu sefer hayatı için Cemal’in istediklerini öldürmeye mecburdur. Kadir’in son gecesi böyle başlar. Zamanın tükendiği, bedellerin giderek arttığı bir adrenalin fırtınası. Yanında zehirlenen polis köstebeği Cem ile beraber bu canilerin arasından çıkmanın bedeli, mutlak bir yüzleşme demektir.

Şehrin suçlularıyla olduğu kadar, kendi vicdanıyla ve geçmişiyle olan kaçınılmaz bir hesaplaşma… Hayatı boyunca kötülük yapmış bir tetikçinin ve ona ihanet eden manevi babasının son destansı mücadelesi… Çağdaş film grameri, iddialı teknik altyapı ve ustaca yazılmış senaryosu ile yepyeni bir nesli sinemayla tanıştıracak bir film… En önemli amaç; Türk sinemasının küresel saygınlığını pekiştirmek…

Panzehir Filmi

Panzehir Filmi Afişi

Panzehir

Yönetmen: Alper Çağlar
Oyuncular: Emin Boztepe, Cüneyt Arkın, Murat Arkın, Christina Gottschalk, Tolga Akdoğan, Emir Benderlioğlu, Florence Eugene, Öykü Gürman
Senaryo: Alper Çağlar
Görüntü Yönetmeni: Mehmet Başbaran
Kurgu: Alper Çağlar
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Yapımcı Şirket: Insignia Yapım
Gösterim Tarihi: 9 Mayıs 2014