Herkül: Özgürlük Savaşçısı

Herkül: Özgürlük Savaşçısı - Hercules

Hem insan hem efsane olan Herkül (Dwayne Johnson), Thrace ülkesindeki kanlı bir savaşa son vermeye yardımcı olmak için bir grup paralı askere liderlik yapar. Doğuştan acılar çekmiş biri olan Herkül, bir tanrının gücüne sahiptir ama bir insanın çektiği acıyı hisseder. Yönetmen Brett Ratner’ın tüm zamanların en destansı aksiyon kahramanlarından birini cesurca işlediği filmde kötüler, Herkül’ün efsanevi gücünü akla gelmeyecek şekilde sınayacaktır.

Dwayne Johnson’ın rol aldığı, Paramount ve Metro-Goldwyn-Mayer Pictures’ın filmi Herkül: Özgürlük Savaşçısı, 25 Temmuz’da vizyona giriyor. Radical Comics’in “Hercules” çizgi romanından uyarlanan ve uluslararası bir oyuncu kadrosuna sahip bu aksiyon filmi, doğaüstü öğelerin olmadığı, gerçekçi bir dünyada geçen klasik efsanenin yepyeni bir versiyonu…

Herkül: Özgürlük Savaşçısı - Hercules Afişi

Herkül: Özgürlük Savaşçısı – Hercules

Yönetmen: Brett Ratner
Oyuncular: Dwayne Johnson, John Hurt, Ian McShane, Irina Shayk, Ingrid Bolsø Berdal, Rebecca Ferguson, Joseph Fiennes
Senaryo: Ryan Condal, Evan Spiliotopoulos
Prodüksiyon Tasarımı: Jean-Vincent Puzos
Görüntü Yönetmeni: Dante Spinotti
Kurgu: Mark Helfrich, Julia Wong
Kostüm Tasarımı: Jany Temime
Set Dekorasyonu: Tina Jones
Müzik: Fernando Velázquez
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 25 Temmuz 2014

İtalya Tatili – Walking on Sunshine

İtalya Tatili - Walking on Sunshine

İlk yaz aşkını hatırlıyor musun? Taylor hatırlıyor ve çok büyük bir problemi var; çünkü kız kardeşi unutamadığı aşkıyla evlenmeye karar veriyor. 80’ler müziğiyle İtalya ve aşkı bir kez daha seyretmek ister misiniz? İtalya Tatili kelimelerle özetlenecek olsa; 80’ler, müzik, aşk ve İtalya…

Başrollerde kariyerinde hızlı adımlarla ilerleyen Annabel Scholey, Hannah Arterton ve Giulio Berruti’yi görüyoruz. Sarsıntılarla dolu bir aşk hayatı olan Maddie, sonunda aradığı aşkı bulmuştur ve muhteşem bir erkek olan Raf’le evlenmeye karar vermiştir. İtalya Puglia’da yapılacak düğüne kardeşi Taylor’ı da davet etmiştir. Ortada herkes için sürpriz olacak bir gerçek vardır; Raf, Taylor’ın eski aşkıdır. Aslında hayatının aşkıdır.

80’lerin hit olmuş ve hala dillerden düşmeyen şarkılarından Human League “Don’t You Want Me Baby” , Madonna “Holiday”, Cyndi Lauper “Girls Just Wanna Have Fun” filmde seyredeceklerimizden sadece birkaçı…

Film müzikleri prodüktörü ve bestecisi olan Anne Dudley’in bir önceki projesi Les Miserables olması da Walking On Sunshine için beklentileri yüksek tutmaya yetiyor.

İtalya Tatili - Walking on Sunshine

Yapım Hakkında

Yapımcı James Richardson orijinal konseptin her zaman tatilde yaşadığımız romantizmi yansıtmak olduğunu söylüyor. Öyle bir film yapmak istedim ki, içinde aşk, tatil, romantizmin bolca olduğu bir film olmalıydı diyor yapımcı. Aslında herkesin yaşadığı ortak duygular ama herkes için büyülü duyguları bir arada toplamaya çalışmışlar filmde…

Müzik tabii ki ayrı bir faktördü diyor. Ekip bu duyguları 80’ler müziğiyle birleştirmeye karar vermiş, çünkü asla modası geçmeyen bir şey varsa onun da 80’ler müziği olduğuna inanıyorlar. Film müziklerinin seçiminde ise popüler olan şarkılardan çok hangi şarkı hangi karaktere daha çok uyar diye dikkate alınmış.

İtalya Tatili - Walking on Sunshine

Kast ve Karakterler Hakkında

Yapımcıya göre filmin en eğlenceli kısmı kast seçimleri olmuş. Tek başına oyuncu olmak yeterli olmadığı için, seçimlerde oyuncular, dans, şarkı gibi aşamalardan geçmişler. Tüm ülkede kast çalışmaları yapmışlar ve herkese böyle bir projenin bir parçası olmak için şans vermek istemişler.

Başta tüm dünyada ünlü oyuncularla çalışma fikriyle yola çıkıldıysa da kast çalışmaları sırasında ekibin fikri oldukça değişmiş; çünkü inanılmaz yetenekler olduğunu fark etmişler ve aralarından gerçekten şans vermek istedikleri isimler çıkmış. Durum böyle olunca yıldızı yeni parlayan ve daha hiç tanınmamış ama yetenek vadeden isimlerle çalışmayı tercih etmişler.

İtalya Tatili - Walking on Sunshine Afişi

İtalya Tatili – Walking on Sunshine

Yönetmenler: Max Giwa, Dania Pasquini
Oyuncular: Annabel Scholey, Greg Wise, Leona Lewis, Hannah Arterton, Anabel Kutay, Susan Fordham
Senaryo: Joshua St Johnston
Prodüksiyon Tasarımı: Sophie Becher
Görüntü Yönetmeni: Philipp Blaubach
Kurgu: Robin Sales
Müzik: Anne Dudley
Türkiye Dağıtımı: Pinema Film
Gösterim Tarihi: 25 Temmuz 2014

Dehşet Kasabası – Aux Yeux des Vivants

Dehşet Kasabası  Aux Yeux des Vivants

Terk edilmiş bir lunaparkı keşfetmek için okulu asan üç çocuk, maskeli bir adam tarafından sürüklenerek tarlaya götürülen bir kadını fark ederler. O andan itibaren çocuklar için herşey hiç beklenmedik şekilde gelişecektir.

Fransız yapımı korku ve gerilim filminin yönetmenliğini ve senaristliğini Alexandre Bustillo ve Julien Maury üstlenirken, filmin başrollerinde Anne Marivin, Théo Fernandez ve Francis Renaud yer alıyor.

Dehşet Kasabası  Aux Yeux des Vivants

Dehşet Kasabası  Aux Yeux des Vivants Afişi

Dehşet Kasabası – Aux Yeux des Vivants

Yönetmenler: Alexandre Bustillo, Julien Maury
Oyuncular: Anne Marivin, Théo Fernandez, Francis Renaud, Zacharie Chasseriaud, Béatrice Dalle
Senaryo: Alexandre Bustillo, Julien Maury
Prodüksiyon Tasarımı: Marc Thiébault
Görüntü Yönetmeni: Antoine Sanier
Kurgu: Sébastien de Sainte Croix
Kostüm Tasarımı: Tamara Faniot
Müzik: Raphaël Gesqua
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 25 Temmuz 2014

Vecide – Wadjda

Vecide - Wadjda Filmi

Riyad’ın çeperlerinde yaşayan 10 yaşındaki Wadjda baskıcı ve tutucu çevresine rağmen eğlenmeyi seven, girişken ve her zaman sınırları zorlayan bir kızdır. Aynı mahallede oturduğu Abdullah bir gün onu kız olduğu için aşağılar ve ikili kavga ederler. Bu kavganın ardından yeşil bir bisikleti gören Wadjda’nın aklında tek bir şey vardır: O bisiklete sahip olmak ve Abdullah’ı bir bisiklet yarışmasında geçmek…

Toplumun bisikletli bir kızı hoş karşılamayacağını düşünen annesinden izin ve para koparamayan Wadjda, para biriktirmeye karar verir. Tam gerekli parayı biriktiremeyeceğini düşündüğü sırada bir Kur’an yarışması olduğunu ve ödülün 1000 riyal olduğunu öğrenir. Yarışma hiç de kolay olmayacaktır, ancak Wadjda hayalleri için savaşmaya hazırdır.

Film Hakkında

“Suudi Krallığı’nda çekilen ilk uzun metraj filmin altına imza atmış olmaktan oldukça memnunum. Tıpkı Wadjda gibi, büyük hayaller kuran, güçlü karaktere sahip ve büyük potansiyellere sahip kadınların olduğu bir Suudi köyünde doğdum. Ülkemizi bu kadınlar yeniden şekillendirecek.”

“Tamamı Suudi oyuncularla çalışmak önemliydi. Böylece hikâyenin yerelliği ve otantikliği korunmuş oldu. Alman ve Suudi ekiplerle bir arada çalışarak iki farklı kültürün de kaynaşmasını sağlamış olduk. Filmimin, kendi kültürümü doğru bir şekilde yansıtmış olmasını ve bütün kültürlerin ortak noktası olan umudun ve gayretin filmi olmasını diliyorum.” – Yönetmen Haifaa Al-Mansour

Yönetmen Haifaa Al-Mansour

Haifaa Al-Mansour, ilk Suudi kadın yönetmen olmasının yanı sıra Suud Kralığı’nın önemli yönetmenleri arasındadır. Kahire’deki Amerikan Üniversitesi’nin edebiyat bölümünden mezun olduktan sonra Sydney’de sinema üzerine master tezi yazdı.

Üç kısa filmin yönetmenliğini yapan Al-Mansour, 2005’te çektiği Women Without Shadows adlı belgeseliyle Suudi sinemasını değiştirdi. Filmleri, Suud Krallığı’nda tabu addedilen konuların gündeme taşınıp tartışılmasını sağladı. Geleneksel dini yaklaşımların tehlikesi ve İngiltere’de yaşayan Suudilerin kültüre karşı geleneksel ve tutucu yaklaşımlarını tartışmaya açtı.

Vecide - Wadjda Filmi Afişi

Vecide – Wadjda

Yönetmen: Haifaa Al-Mansour
Oyuncular: Waad Mohammed, Reem Abdullah, Abdullrahman Al Gohani, Sultan Al Assaf
Yapımcı: Gerhard Meixner, Roman Paul
Müzik: Max Richter
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 25 Temmuz 2014

Arınma Gecesi: Anarşi

Arınma Gecesi: Anarşi Filmi

Birincisi 2013 sonbaharında vizyona giren Arınma Gecesi (The Purge) filminin devamı olan yapımın yönetmenliğini ve senaristliğini yine James DeMonaco üstleniyor. Bir gece boyunca tüm suçların serbest olduğu bir dünyada geçen film, evlerine sığınan bir adamla birlikte gerilim dolu saatler yaşayan Sandin ailesinin hikayesini anlatıyordu.

İkinci filmde ise yine bir Arınma Gecesi öncesi çocuklarıyla birlikte eve dönen bir çiftin, eve varamadan benzini biter. Tam da bu esnada oğlunu öldüren adamdan intikam almak için Leo sokaklara çıkmıştır. Bir anne ise kızıyla birlikte yağmalanan evinden canını zor kurtarır. Los Angeles.’ın bu en haşin gecesinde hayatta kalmaya çalışan 5 kişinin yolu kesişecektir.

Arınma Gecesi: Anarşi Filmi Afişi

Arınma Gecesi: Anarşi

Yönetmen: James DeMonaco
Oyuncular: Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford, Kiele Sanchez, Zoë Soul, Justina Machado, John Beasley
Senaryo: James DeMonaco
Prodüksiyon Tasarımı: Brad Ricker
Görüntü Yönetmeni: Jacques Jouffret
Kurgu: Vince Filippone, Todd E. Miller
Kostüm Tasarımı: Hala Bahmet
Set Dekorasyonu: Missy Parker
Müzik: Nathan Whitehead
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 18 Temmuz 2014

Motel – The Bag Man

Motel - The Bag Man

Tarantino ve Coen Kardeşler’den esintiler taşıyan gizemli bir macera olan Motel (The Bag Man), şansı hiç yaver gitmeyen haşin suçlu JACK’in (John Cusack) gerilimli ve sıra dışı hikayesini anlatıyor.

Efsanevi mafya patronu Dragna (Robert De Niro) tarafından basit ancak alışılmadık bir görev için kiralanan Jack’in tek yapması gereken, içinde ne olduğunu bilmediği bir çantayı ıssızlığın ortasındaki bir motele götürmek ve orada Dragna’yı beklemektir.

Ancak Dragna birkaç kanunsuzu daha buraya çağırmıştır ve hiçbir şeyden haberi olmayan bu ziyaretçileri şiddet dolu bir gece beklemektedir. Bu esnada Jack’in yolu, son derece güzel ancak gizemli RIVKA (Rebecca Da Costa) ile kesişecek, ikisi birlikte motelden sağ çıkmaya çalışacaklardır. Dragna’nın motele gelişiyle çantadaki sır açığa çıkacak, orada bulunan herkes için ani ve aşırı sonuçlara neden olacaktır.

Motel - The Bag Man

Motel - The Bag Man Afişi

Motel – The Bag Man

Yönetmen: David Grovic
Oyuncular: John Cusack, Rebecca Da Costa, Robert De Niro, Crispin Glover, Dominic Purcell, Chazz Menendez
Senaryo: David Grovic, Paul Conway
Prodüksiyon Tasarımı: J. Dennis Washington
Kurgu: Devin Maurer, Michael R. Miller
Set Dekorasyonu: Cynthia Anne Slagter
Sanat Yönetimi: Kelly Curley
Müzik: Tony Morales, Edward Rogers
Türkiye Dağıtımı: Pinema Film
Gösterim Tarihi: 11 Temmuz 2014

Çaylaklar Çetesi

Çaylaklar Çetesi - Quién mató a Bambi

David ve iş arkadaşının küçük (!) bir sorunu vardır: David’in sevgilisinin babası ve aynı zamanda çalıştıkları şirketin patronu Bay Larea, soyulmuş bir şekilde ve baygın yatmaktadır. Kendilerini akıl almaz olaylar silsilesinin içinde bulan ikilinin görevi Bay Larea’yı sağ salim söylenen yere ulaştırmaktır. Ancak bu hiç de sandıkları kadar kolay olmayacaktır.

Çaylaklar Çetesi - Quién mató a Bambi Afişi

Çaylaklar Çetesi

Yönetmen: Santi Amodeo
Oyuncular: Quim Gutiérrez, Úrsula Corberó, Ernesto Alterio, Clara Lago, Carmina Barrios
Senaryo: Santi Amodeo, Tony Dalton
Görüntü Yönetmeni: Alex Catalán
Kurgu: Joan Manel Vilaseca
Kostüm Tasarımı: Fernando García
Müzik: Santi Amodeo, Enrique De Justo
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 4 Temmuz 2014