İki Gün ve Bir Gece

FacebookTwitterGoogle+Paylaş

İki Gün ve Bir Gece

Belçika’da küçük bir şirkette çalışan ve maddi anlamda pek de parlak bir dönemden geçmeyen Sandra’nın işi tehlikededir. İşini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır ve ailesini zor günler beklemektedir. Şirket patronunun çözüm planına göre ya Sandra işten çıkarılacak ya da şirket çalışanları ekstra maaş bonuslarından vazgeçeceklerdir.

İlk oylama yapılır ve çalışanlar oylarını maaş bonuslarından yana kullanırlar. Sandra resmi olarak işini kaybetmiş sayılır. Ancak hemen sonrasında tekrar oylama yapılmasına ikna eder. Sandra’nın elinde sadece bir hafta sonu vardır; bu iki günlük süreçte çalışma arkadaşlarını maaş bonuslarından vazgeçip çalışmaya devam etmesinden yana oy kullanmaları için tek tek ikna etmek durumunda kalacaktır.

Dardenne Kardeşler’in Belçika yapımı son filminin baş rollerini Marion Cotillard, Olivier Gourmet ve Catherine Salée paylaşıyor. Çalışma dünyasında iş yükü, işten kovulma, ekonomik krizin etkileri gbi konularda eğlenceli yaklaşımlar getiren filmin senaryosu da Dardenne kardeşlere ait…

İki Gün ve Bir Gece

İki Gün ve Bir Gece - Marion Cotillard

İki Gün ve Bir Gece Filmi Afişi

İki Gün ve Bir Gece

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Pili Groyne, Catherine Salée, Anette Niro, Fabienne Sciascia
Senaryo: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Prodüksiyon Tasarımı: Igor Gabriel
Görüntü Yönetmeni: Alain Marcoen
Kurgu: Marie-Hélène Dozo
Kostüm Tasarımı: Maïra Ramedhan Levi
Makyaj Tasarımı: Virginie Berland, Nathalie Tabareau
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2014

Tags : , , , , , ,

Kırmızı

Kırmızı Filmi

Kırmızı sadece bir renk değildir.

Tanışmalarının birinci yılını kutlayan Aslı ve Umut arkadaşlarıyla doyasıya eğlendikten sonra, Umut’un Beyoğlu’nda arka sokakta bulunan evine girerler. Sekiz katlı yıkık dökük ve terk edilmiş apartmanda Umut ve kapıcı dairesinde bulunan çift dışında başka kimse yaşamamaktadır. Umut ve Aslı eve gelip bir süre eğlenmeye devam eder.

İkili uyumaya karar verdikleri sırada son derece şaşıracakları bir durumla karşılaşırlar. Kocaman kırmızı bir bavulun salonun tam ortasında durduğunu farkeden çift bir süre şaşkınlıktan donarlar. Umut bavulun kendisine ait olmadığını söyler. Sonunda bavulu açmaya karar verdiklerinde ise ikisini de dehşete düşüren bir manzarayla karşılaşırlar.

Kırmızı Filmi

Birbirini çok seven kahramanlarımız korku ve gerilimin tırmandığı anlarda farklı kimliklere bürünerek kişilik bölünmesi yaşarlar. Hikaye çeşitli, şaşırtıcı, korkutucu yan faktörlerle gelişmeye devam eder. Dışarıda yağan yağmur, elektriğin kesilmesi, polisin gelmemesi ve telefonla kimseye ulaşamamaları ve seslerini duyuramamaları onları iyice içinden çıkılmaz bir duruma sokacaktır. Hikayemizin sonu şaşırtıcı bir finalle izleyiciye üçüncü bir şok yaşatacaktır.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Yücel Müştekin’in üstlendiği film “Kırmızı sadece bir renk değildir” cümlesiyle yola çıkarak, kırmızının insan hayatındaki farklı anlamlarını ve yansımalarını beyaz perdeye taşıyor. Baş rollerinde Leyla Göksun ve Cemal Hünal’ın yer aldığı filmin kadrosunda ayrıca Adeliye Yuraslı, Ali Balkan Avcı, Bülent Ergun, Yasemin Tunca ve Tayfun Talipoğlu da yer alıyor.

Kırmızı Filmi Afişi

Kırmızı

Yönetmen: Yücel Müştekin
Oyuncular: Cemal Hünal, Leyla Göksun, Selim Bayraktar, Bülent Ergun, Yasemin Tunca, Adeliya Yuraslı, Tayfun Talipoğlu, Ali Balkan Avcı
Senaryo: Yücel Müştekin
Uygulayıcı Yapımcı: Gülsen Doğancı
Görüntü Yönetmeni: Ulaş Zeybek
Kurgu: Ergun Könüman
Sanat Yönetmeni: Gülen Baykuş
Müzik: Ütopya, Ayhan Orhuntaş, Erkan Akpınar
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2014

Tags : , , , , , , , , ,

İnsanları Seyreden Güvercin

İnsanları Seyreden Güvercin Filmi

Çağdaş zamanların Don Kişot ve Sanço Panza’sı gibi iki gezgin satıcıyı izleyen film, günümüzün, geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına absürd ve bir o kadar da gerçekçi bir bakış atıyor. Film, bize yaşamın ihtişamını, insanoğlunun kırılganlığını, içimizdeki mizahı hatırlatıyor; tıpkı bir ağacın dalına tünemiş ve bizleri seyreden bir güvercin gibi…

İsveç sinemasının usta yönetmenlerinden Roy Andersson’un “İkinci Kattan Şarkılar” ve “Siz, Yaşayanlar” filmlerinin ardından çektiği “yaşayanlar” üçlemesinin son filmi İnsanları Seyreden Güvercin, geçtiğimiz ay Venedik Film Festivali’nde büyük ödülü alarak bütün dikkatleri üzerine çekti.

İnsanları Seyreden Güvercin Filmi Afişi

İnsanları Seyreden Güvercin

Yönetmen: Roy Andersson
Oyuncular: Holger Andersson, Nils Westblom, Charlotta Larsson, Viktor Gyllenberg, Lotti Törnros
Senaryo: Roy Andersson
Görüntü Yönetmeni: István Borbás, Gergely Pálos
Kurgu: Alexandra Strauss
Sanat Departmanı: Frank Aron Gårdsø
Müzik: Robert Hefter
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2014

Tags : , , , , ,

Son Umut – The Water Diviner

Son Umut - The Water Diviner

Avustralyalı bir adam Çanakkale Savaşı halen devam ederken Türk topraklarının yolunu tutar. Tek amacı savaşta uzun süredir haber alamadığı üç oğlunun izini bulmaktır. Savaşın tüm şiddetiyle sürdüğü bir ortamda çocuklarının akıbetini öğrenmeye çalışırken Türklerle de diyalog kuracak, askerlerin ve yerel halkın nasıl bir yıkım yaşadığını yerinde görecektir.

Yönetmenliğini ünlü oyuncu Russell Crowe’un üstlendiği filmin senaryosu ise Andrew Anastasios ve Andrew Knight ikilisine ait… Filmin oyuncu kadrosunda Russell Crowe’un yanı sıra Olga Kurylenko, Isabel Lucas ve Türk oyuncular Cem Yılmaz, Yılmaz Erdogan, Deniz Akdeniz de yer alıyor.

Son Umut - The Water Diviner

Son Umut - The Water Diviner Afişi

Son Umut – The Water Diviner

Yönetmen: Russell Crowe
Oyuncular: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Isabel Lucas, Jacqueline McKenzie, Megan Gale, Jai Courtney, Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Deniz Akdeniz, Michael Dorman
Senaryo: Andrew Anastasios, Andrew Knight
Prodüksiyon Tasarımı: Chris Kennedy
Görüntü Yönetmeni: Andrew Lesnie
Kurgu: Matt Villa
Kostüm Tasarımı: Tess Schofield
Sanat Yönetmeni: Çağrı Aydın, Marita Mussett
Müzik: David Hirschfelder
Türkiye Dağıtımı: Mars Dağıtım
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2014

Tags : , , , , , , , , , , ,

Yusuf Yusuf

Yusuf Yusuf Filmi

Başrollerinde Ali Sunal, Burak Satıbol, Oya Başar ve Sinem Öztürk’ün paylaştığı komedi filmi, çocukluğundan beri araba yarışlarına ve otomobillere hayran olan, hep rallici olmanın hayallerini kuran ama Ankara’da dolmuş şoförü olmuş Yusuf’un aksiyon dolu, bir o kadar da komik hikayesini konu alıyor.

Ankara’da Keçiören – Ulus hattında minibüs şoförlüğü yapan Yusuf’un kullandığı minibüsün kaçırılmasıyla başlıyor. Kendisine din adamı süsü veren bu suikastçının ismi de Yusuf’tur. Kaçırılma olayılla başlayan macera, yolcuları hayecanlandırıp korkutan birbirinden hareketli ve eğlenceli anlarla devam ediyor.

Yusuf Yusuf Filmi Afişi

Yusuf Yusuf

Yönetmen: Ersoy Güler
Oyuncular: Ali Sunal, Burak Satıbol, Oya Başar, Sinem Öztürk, Tuğçe Özbudak, Berrak Güvem, Eylül Öztürk, Emrah Özdilek
Senaryo: Ersoy Güler
Yardımcı Yönetmen: Emine Karagüllü, İrem Kula
Görüntü Yönetmeni: Tolga Kutluay
Kurgu: Aykut Yıldırım
Sanat Yönetmeni: Fırat Yünlüel
Müzik: Barış Aryay, Mehmet Andiçen
Yapımcı Şirket: Süreç Film
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2014

Tags : , , , , , , , , , ,

Ayı Paddington

Ayı Paddington Filmi

Küçük bela. Büyük macera.

Perulu genç bir ayı, “İngiliz” olan her şeye karşı ilgi duymaktadır ve kendisine bir yuva bulmak için soluğu Londra’da alır. Fakat Paddington istasyonunda kaybolunca, şehir hayatının hiç de beklediği gibi olmadığını anlayacaktır. Tesadüfen tanıştığı Brown ailesi ona yuvalarını açar. Sevimli ayıcık tam şansının yaver gittiğini düşünürken, modern hayata karşı acemiliğinden başına türlü belalar açacaktır.

Televizyonlardaki çizgi filmiyle yıllardır çocukların hayran olduğu Ayı Paddington’ın maceraları sonunda beyaz perdeyle de buluştu. 26 Aralık’ta vizyonda girmesi planlanan Ayı Paddington’un başrollerinde Nicole Kidman, Sally Hawkins, Julie Walters gibi oyuncular yer alıyor. Filmin Türkçe versiyonunda ise Ayı Paddington’ın sesini Eser Yenenler veriyor. Genç seslendirme sanatçısı, “Böyle kült olmuş bir karaktere ses vermek gerçekten heyecan verici. Dublaj yapmak ekstra daha zor” diyerek duygularını dile getirdi. İngilizlere dair ne varsa aşık olan Perulu genç ayının, kendisine yuva bulmak için apar topar Londra’ya gelmesini, fakat istasyonda kaybolduktan sonra gelişen olayları konu alan film, Paddington’ın modern hayat ile olan imtihanını gözler önüne seriyor.

Ayı Paddington Filmi Afişi

Ayı Paddington

Yönetmen: Paul King
Oyuncular: Ben Whishaw, Nicole Kidman, Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walters, Michael Gambon, Imelda Staunton
Senaryo: Michael Bond, Paul King
Prodüksiyon Tasarımı: Gary Williamson
Görüntü Yönetmeni: Erik Wilson
Kurgu: Mark Everson
Kostüm Tasarımı: Lindy Hemming
Set Dekorasyonu: Cathy Cosgrove
Müzik: Nick Urata
Türkiye Dağıtımı: Mars Dağıtım
Gösterim Tarihi: 26 Aralık 2014

Tags : , , , , , , ,

John Wick

John Wick Filmi

Kimi kızdırdığına dikkat et.

Emekliye ayrılmış bir tetikçiyken Rus Mafyası tarafından tekrar aksiyona katılmaya zorlanan ve suçluların yer altı dünyasında efsane olan John Wick düşmanlarını acımasızca peşine düşer. Stil sahibi intikam ve kefaret hikayesi muhteşem bir şekilde New York’ta kurulu ve başrolünde Keanu Reeves bulunmakta…

Çok sevdiği karısının ani ölümünden sonra John Wick (Keanu Reeves) ondan son bir hediye alır, üstünde sevmeyi asla unutmamasını rica eden bir not ile Daisy isminde yavru bir av köpeği. Fakat John’un yası 1969 model Boss Mustang’i sadisttik Iosef Tarasov’un (Alfie Allen) dikkatini çekince bölünür. John arabasını satmayı reddedince Iosef ve adamları evine girerler ve arabasını çalarlar. Bu sırada John’u bilincini kaybede kadar döverler ve Daisy’i öldürürler.

Bilmeden yer altı dünyasının en acımasız suikastçılarından birini tekrar uyandırdılar. John arabasını ararken New York’un daha önce hiçbir turistin görmediği bölgelerine gidiyor. Gerçeküstü, çok gizli suçlu komitesine, bir zamanlar John Wick’in üyesi olduğu en kötü adamların olduğu yere gidiyor. Arabasını çalanın eski bir iş arkadaşı olan acımasız Rus suç patronu Viggo Tarasov’un (Michael Nyqvist) oğlu olduğunu öğrenince John dikkatini intikam almaya çevirir. Viggo, efsanevi tetikçinin oğlunun peşinde olduğu herkese yayılınca John’u öldürene cömert bir hediye vereceğini açıklar.

Peşinde hakiki bir ordu ile John bir kez daha yer altı dünyasının korktuğu merhametsiz bir ölüm makinasına dönüşür. Viggo ve askerlerine karşı sonları olabilecek bir savaş başlatır. John Wick’in başrollerinde Keanu Reeves, Michael Nyqvist, Alfie Allen, Adrianne Palicki, Bridget Moynahan, Dean Winters, Lance Reddick, Toby Leonard Moore, Ian McShane, John Leguizamo ve Willem Dafoe bulunmakta…
Read more

Tags : , , , , , ,

Karda Bir Beyaz Kuş

Karda Bir Beyaz Kuş - White Bird in a Blizzard

Annem ortadan kaybolduğunda 17 yaşındaydım.

Kat Connors (Shailene Woodley), annesi Eve’in (Eva Green) ortadan kaybolduğu günlerde henüz 17 yaşında bir genç kızdır. Tam da kendi cinselliğini keşfetmeye başladığı dönemde kaybolan annesi, güzel ve gizemli bir kadındır. Kat’in kendi cinselliğini keşfetmeye başladığı döneme denk gelen bu olay genç kızın psikolojisini bozar. Duygusal açıdan birbirinden uzak ve oldukça katı kuralları olan bir evde uzun süredir yaşadığı kişisel problemlerini hep annesinin yokluğuna bağlar ve bu olayda babasının da suçu olduğunu asla kabul etmez.

Aslında bu bir kendini kandırmadır ama zaman geçtikçe annesinin ortadan kayboluşundan ne kadar çok etkilendiğini anlamaya başlar. Bir gün okuldan eve döndüğünde annesinin evi terk etmesinin ardındaki gerçekle yüzyüze gelecek ve o güne kadar gerçeği hep inkar ettiğinin farkına varacaktır.

Karda Bir Beyaz Kuş - White Bird in a Blizzard Afişi

Karda Bir Beyaz Kuş

Yönetmen: Gregg Araki
Oyuncular: Shailene Woodley, Eva Green, Christopher Meloni, Shiloh Fernandez, Gabourey Sidibe, Thomas Jane
Senaryo: Gregg Araki, Laura Kasischke
Prodüksiyon Tasarımı: Todd Fjelsted
Görüntü Yönetmeni: Sandra Valde-Hansen
Kostüm Tasarımı; Mairi Chisholm
Set Dekorasyonu: Ryan Watson
Müzik: Harold Budd, Robin Guthrie
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 19 Aralık 2014

Tags : , , , , , , ,

Hayatımın Şansı – Samba

Hayatımın Şansı - Samba

Ünü Fransa’dan dünyaya yayılarak 50 milyon kişi tarafından izlenen Can Dostum’u yaratan ikili Olivier Nakache ve Eric Toledano’nun yeni filmi Hayatımın Şansı / Samba, sinemaseverlere yine sıcak, duygusal ve bir o kadar da eğlenceli bir hikaye vaat ediyor.

Daha iyi bir hayat umuduyla geldiği Fransa’da düşük gelirli birçok işe girerek tutunmaya çalışan Samba, belgelerindeki eksik nedeniyle göçmenlik bürosu tarafından sınır dışı edilmek üzeredir. Alice ise bir şirkette üst düzey yöneticiyken geçirdiği bunalım sonucunda psikolojik tedavisinin bir parçası olarak göçmenlik bürosunda görevlendirilmiştir. Hayatının en zor zamanlarını geçiren ikilinin yolları çakışır ve aralarındaki duygusal çekim kısa sürede gitgide artar. Samba ve Alice’in yeni hayatı için umut artık çok da uzaklarda değildir.

Omar Sy ve Charlotte Gainsbourg’a, performanslarıyla büyüleyen Tahar Rahim ve Izïa Higelin’in eşlik ettiği Hayatımın Şansı, komedi ve aşkın içi içe geçtiği sürükleyici ve samimi bir film. Eleştirmenlerden tam not alan yapım, gösterime girdiği ilk haftada Fransa’da yaklaşık 1 milyon kişiyi salonlara çekerek beklentileri boşa çıkarmadı.

Hayatımın Şansı - Samba Filmi Afişi

Hayatımın Şansı – Samba

Yönetmenler: Eric Toledano, Olivier Nakache
Oyuncular: Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim, Izïa Higelin, Hélène Vincent, Liya Kebede
Senaryo: Eric Toledano, Olivier Nakache
Prodüksiyon Tasarımı: Nicolas de Boiscuillé
Görüntü Yönetmeni: Stéphane Fontaine
Kurgu: Dorian Rigal-Ansous
Kostüm Tasarımı: Isabelle Pannetier
Müzik: Ludovico Einaudi
Türkiye Dağıtımı: M3 Film
Gösterim Tarihi: 19 Aralık 2014

Tags : , , , , , , ,

Vay Başıma Gelenler 2 Buçuk

Vay Başıma Gelenler 2 Buçuk Filmi

Hayatını karın tokluğuna rol aldığı erotik filmlerle geçindiren Kerim’in en yakın arkadaşı Basit dışında pek kimsesi yoktur. Çaresizlikle sürüp giden hayatları, Kerim’in varlığından bile haberdar olmadığı babasının ortaya çıkmasıyla kökünden değişir. Zira ölüm döşeğinde olan babası, ölmeden önce oğlunu görmeyi istemiştir. Kerim’in bilmediğiyse bir hayli varlıklı bir adamın oğlu olduğu ve büyük bir mirasın varislerinden birisi olacağı gerçeğidir.

Kerim en yakın dostu Basit’i de alarak babasının yaşadığı lüks malikanenin yolunu tutar ve burada üvey annesi Peri ile üvey kardeşleri Rüya ve Arif ile tanışır. Her biri birbirinden ilginç özelliklere sahip, herkesin birbirinden nefret ettiği yeni ailesi Kerim’in gelişiyle birlikte büyük şaşkınlık yaşar; diğer yandan Kerim de en az onlar kadar şaşkındır. Kerim’i şoke eden bir diğer gerçek ise babasının gizli bir tarikatin lideri olduğudur. Kerim hem babası ve sahip olduğu sırlarla mücadele edip hem de yeni ailesiyle geçinmeye çalışırken kendisİni komik bir maceranın içerisinde bulacaktır.

Semra Dündar’ın senarist ve yönetmenliğini yaptığı, başrollerini ise Hüsnü Şenlendirici, Metin Keçeci ve Merve Altınkaya’nın üstlendiği ”Vay Başıma Gelenler” filmi, izleyiciyle 2013 Ekim’inde buluşmuş ve seriye ikinci filmle devam edilme kararı alınmıştı. Yine kahkaha vaat eden bu filmin oyuncu kadrosunda ise Yıldırım Memişoğlu, Bülent Çolak, Fatma Toptaş, Metin Zakoğlu ve Çiğdem Tunç gibi isimler yer alıyor.

Vay Başıma Gelenler 2 Buçuk Filmi Afişi

Vay Başıma Gelenler 2 Buçuk

Yönetmen: Semra Dündar
Oyuncular: Yıldırım Memişoğlu, Bülent Çolak, Fatma Toptaş, Çiğdem Tunç, Dilek Serbest, Metin Zakoğlu, Volkan Keskin, Esra Sönmezler
Senaryo: Semra Dündar
Yapımcı Şirket: Kült Film Yapım
Türkiye Dağıtımı: Chantier Films
Gösterim Tarihi: 19 Aralık 2014

Tags : , , , , , , , , ,